Nezamestnanosť, aká bola, je a...

Autor: Ladislav Kais | 6.1.2014 o 23:00 | (upravené 7.1.2014 o 21:18) Karma článku: 12,42 | Prečítané:  2173x

Pri nedávnej diskusii s priateľmi  došlo aj na takú aktuálnu tému, akou nezamestnanosť  bezpochyby je. Nezamestnanosť nás totižto všetkých ovplyvňuje, či už priamo, alebo nepriamo. Avšak, čo mňa zaujalo bol fakt, že sa viackrát v diskusii narábalo so spojením " teraz je najvyššia nezamestnanosť ". Pri použitých argumentoch diskutujúcich by menej informovaný občan mohol nadobudnúť dojem, že aktuálna nezamestnanosť skutočne dosahuje svoje historické maximá v ére samostatnosti našej republiky. Preto som sa rozhodol zanalyzovať oficiálne údaje a sprostredkovať ich v tomto článku. Ale poďme po poriadku.

Čo je nezamestnanosť a ako sa definuje?

Nezamestnanosť je stav, keď sa nachádza časť pracovných síl mimo pracovný proces.

Za "nezamestnaného" je považovaná osoba schopná pracovať, ktorá si však nemôže nájsť platené zamestnanie. Existuje niekoľko zaužívaných definícií pojmu nezamestnanosť. Oficiálne sa za nezamestnaného považuje osoba, ktorá:

  • je staršia ako 15 rokov a nie je pracujúca,
  • aktívne hľadá prácu,
  • schopná a ochotná nastúpiť do práce.

Podmienky registrovanej nezamestnanosti upravuje legislatíva príslušného štátu. Evidovaní nezamestnaní majú zväčša nárok na sociálne výhody, avšak musia spĺňať určité podmienky.

Nezamestnanosť sa u nás určuje podľa dvoch rozdielnych metodík. Medzinárodne porovnateľná metodika ILO (International Labour Organization) je založená na výberovom zisťovaní pracovných síl (VZPS). Iným spôsobom zisťovania (medzinárodne neporovnateľným), podľa metodiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, sa získava miera evidovanej nezamestnanosti v SR aj podľa krajov a okresov. Miera evidovanej nezamestnanosti percentuálnym spôsobom vyjadruje podiel počtu disponibilných uchádzačov o zamestnanie k celkovému počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Dobrovoľná nezamestnanosť je stav, v ktorom sa osoba dobrovoľne rozhodne nepracovať. Vtedy je v skupine ekonomicky neaktívneho obyvateľstva, teda nie je ani pracujúca, ani nezamestnaná.

Ako to teda s tou nezamestnanosťou v skutočnosti je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím? Graf miery nezamestnanosti zobrazuje nezamestnanosť  podľa druhej zo spomínaných metodík (medzinárodne neporovnateľnou).Vychádza z údajov Úradu práce, sociálnych vecí a rodinyŠtatistického úradu SR. Ako je zrejmé z grafu, najvyššia nezamestnanosť bola v roku 1999 resp. 2001 a to až 19,18 % resp.19,21 %. Podľa inej metodiky, metodiky Eurostatu, najvyššia nezamestnanosť bola v roku 2001 a to 19,46%. Následne nezamestnanosť začala klesať vplyvom reforiem, prílevu veľkých zahraničných investorov na Slovensko, ale hlavne ekonomického rastu v západnej Európe respektíve v krajinách kde exportujeme naše produkty a služby.

graf1.png

Vrchol ekonomického rastu a zároveň najnižšiu mieru nezamestnanosti sme dosiahli podľa ÚPSVaR a ŠÚ SR v roku 2007 resp. 2008 a to  na úrovni 8% resp. 9.6%. Podľa metodiky Eurostatu najnižšia nezamestnanosť 9,59% bola v roku 2008.

Ako výrazne proexportnú krajinu (hodnota nášho exportu tovarov a služieb tvorí 70 -85 % HDP,v závislosti od metodiky) sa nás samozrejme musela dotknúť hospodárska kríza, ktorá prepukla po páde americkej investičnej banky Lehman Brothers a neskôr sa preniesla ako mor aj do Európy. Následkom bol prudký pokles dopytu o tovary a služby a logický nárast nezamestnanosti na hodnotu 14,9 %, 14,4 % resp. 12,5% v roku 2010 podľa  metodiky Eurostatu, ŠÚ SR resp. ÚPSVaR, čo sú mimochodom hodnoty blízke hodnotám z rokov 2005/2006, kedy bola na Slovensku konjunktúra.

graf2.png

Súčasná hodnota nezamestnanosti je na úrovni 13,5%, 14,1% resp. 14,09%. Z oficiálnych údajov je tak zrejmé, že sa nejedná o najvyššiu nezamestnanosť. S troškou nadsázky by sme mohli povedať, že sme pod priemerom, pokiaľ berieme mieru nezamestnanosti od roku 1998 po súčasnosť.

Na záver porovnanie nárastu nezamestnanosti EA17 (eurozóna) so Slovenskom.

graf33.png

...a dúfajme, že bude klesať až na úroveň spred hospodárskej krízy.

 

 

 

 

Zdroj: Eurostat, ŠÚ SR, ÚPSVaR, Wikipédia

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?